Nu är den här

skrivet av anki den 4 februari, 2010 kl 10:29 | 4 Kommentarer

god förmiddag, ja nu har snöstormen kommit hit, vi har nog fått 2-3 decimeter + att det blåser så snön lägger sej i drivor på vissa ställen.  Snön på taken ökar hela tiden och jag gruvar mej den dagen det börjar tina eftersom det blir tyngre då. Men vi har haft mycket snö på taken förut och det har gått bra men så här mycket vet jag inte om vi haft förut. Har varit ut och skottat lite fram till fågel mat platserna samt fyllt på solrosfrön i alla matautomater, så nu har dom mat ett tag igen. Ister har jag också lagt ut på båda stubbarna, men just nu är det inga fåglar på plats, blåser och snöar så dom tycker nog att det är ruggigt. :blink: Vem skulle vilja äta i det vädret?
Kollade på lyxfällan igår, jisses, ett par som hade tagit sms lån på sms lån + andra lån från olika banker/kreditföretag, ja det är inte lätt om man hamnar i den cirkeln och inte vill att det ska gå till inkasso/kronofogden och tar nya lån för att klara av gamla avbetalningar sen är cirkeln i gång, men jösses.. skulder på 700 000 och ingenting av värde, bodde i lägenhet. Köpte kläder för ca 4-5000/månad, och dom var inga mode fantaster utan jag tror det var ungarna som dom handlade åt, isch, säger jag som har ett klädkonto på i högsta fall 1000/år, inte ens när ungarna var liten kom man upp i den summan per år. :blink:

Nu vräker det ner här, oj oj, detta blir en dag med plogning och lite skottning, tack och lov att sambon har fyrhjulingen att ploga med, han har aldrig klarat av att gå med snöslungan och inte jag heller för den delen. Men han skulle behöva en bättre fyrhjuling och det kanske blir nå tag det med så småningom. :smile:

ha en skön dag






Relaterade inlägg



Follow engstr�ms foto

Comments

4 Responses to “Nu är den här”

  1. sv. tack så mycket =)
    Ha en fin dag
    Jeanette Lindvall – FOTOBLOGGEN´s last blog ..Go your own way… My ComLuv Profile

  2. AnnaKK skriver:

    Hoppas snöstormen har bedarrat!? Här är det lugnt både med snö och vindar idag – och jag vill helst inte ha mer av något dera… :-)

    Såg lite grann på Lyxfällan faktiskt, för ungarna tittade på det. (Hoppas de lär sej nåt om hushållsekonomi, och inte bara smittas av alla galna köpvanor som de som är med där brukar lida av! Hm…). Just kläder är väl inget som jag heller lägger några stora pengar på, men något mer än en tusing om året blir det ju. Men ännu värre är det ju med fotoprylarna, förstås! ;-) Men så länge jag inte behöver ta SMS-lån för att fixa de övriga räkningarna så må det vara hänt… :-) Det där att man kan låna så himmelens lätt via bara ett SMS är ju egentligen helt vansinnigt. Och alla erbjudanden om kreditkort som man överös med var och stans… Affärer vill ju snart inte se kontanter längre, men på nåt vis så tycker jag att det framför allt är genom att hantera ”riktiga” pengar som man fattar att de har ett värde OCH att de försvinner när man handlar för dem… När bara siffror på ett utdragskonto ändras hit och dit… Nä, det blir inte riktigt samma sak, tycker jag!? (Även om det ju visst är det… Men ändå!?).

    Förresten! Jag fick ett minst sagt oväntat fågelbesök i förmiddags! Ska visa bild på bloggen så fort jag bara hinner redigera. 8-)
    AnnaKK´s last blog ..Idag är det en födelsedag! My ComLuv Profile

  3. mimmi skriver:

    Hoppsan .. ja nog ser det VÄLDIGT tung ut .. vi får verkligen hoppas att det håller . här har vi det väldigt lugnt idag .. nästan vindstilla .men i går och i natt var det inte så .
    vi hörs snart igen
    kram :heart: mimmi´s last blog ..Oväntat besök ? My ComLuv Profile

  4. Sonen skriver:

    fan va snö! man får lust att komma hem en vänd :sideways:


Make my day, leave a reply


CommentLuv Enabled
:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :face: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: